ZESPÓŁ SZKÓŁ
imienia
Poległych
na Pasternioku
ul. Miarki 1a
43-180 Orzesze
 

STRONA GŁÓWNA
 
SZKOŁA
   informacje 
   dyrekcja
   nauczyciele
   historia i patroni
   nagrody, stypendia
   osiągnięcia  
   z życia szkoły
 
DLA UCZNIÓW
   klasy
   zaj. pozalekcyjne

   egzamin

 
DLA RODZICÓW
 
 
GALERIE
 
SZKOŁA W MEDIACH
 
KONTAKT e-mail
tel/fax 32 2215234
Jako nauczyciele utwierdzamy się w przekonaniu, że pracujemy ze wspaniałą młodzieżą, zdolną do poświęceń, pełną wiary, że można zrobić wiele dobrego. Najważniejszym efektem naszych działań jest nauka płynąca dla samych uczniów, zwłaszcza tych uczestniczących w wolontariacie. To oni nauczyli się wiele o sobie. Przede wszystkim warto doceniać to co się ma, bo innym tego brakuje. Trzeba cieszyć się też z faktu, że mamy zdrowie, że otaczają nas bliscy, życzliwi ludzie, że mieszkamy w rodzinnych domach, a nie w zakładach i placówkach opiekuńczych, że rodzice o nas dbają więc nie jesteśmy sami.

 WSPÓŁPRACA Z DOMEM POMOCY SPOŁECZNEJ

Każdy człowiek, niezależnie od wieku, zamożności lub innych względów, może i powinien pomagać potrzebującym, a także działać na rzecz swojego najbliższego otoczenia. Taka dewiza przyświecała nam kiedy zaczynaliśmy współpracę z Domem Pomocy Społecznej w Orzeszu. Początki nie były łatwe. Ustaliliśmy z panem Gerardem Hizą - dyrektorem, jakie są potrzeby ludzi tam przebywających i co moglibyśmy zrobić. Okazało się, że chodzi o naszą obecność. Jakie to proste i...jakie trudne. Nasza współpraca trwa od września 2003. Dziś jesteśmy bogatsi o rok wspaniałych doświadczeń i wielkiej satysfakcji, że udało nam się "sprawdzić" w roli opiekuna dla osoby upośledzonej fizycznie i umysłowo, przełamać wszystkie bariery i opory psychiczne oraz zyskać sobie sympatię tych ludzi. Ostatnio podjęte działanie to zabawa andrzejkowa, która odbywała się 24 XI 2004 r. Uczestniczyliśmy w niej z wielką radością, zaangażowaniem i satysfakcją. Można śmiało powiedzieć, że zaprzyjaźniliśmy się z osobami mieszkającymi w DPS-ie. Zabawa odbywała się pod hasłem "Strachy na lachy"- zatem tańczyło tam wiele wampirów, strzyg i czarownic, przebranych terapeutów. Odbyło się wiele konkursów i zabaw andrzejkowych (lanie wosku, wróżby). Rozstrzygnięto konkurs na najlepszą "lampę alladynia" - wykonaną z dyni, ufundowaliśmy nagrody w tym konkursie. Część naszych wolontariuszy pomagała terapeutom w roznoszeniu poczęstunku dla bawiących się. Grupę wolontariuszy tworzą uczniowie różnych klas: Izabela, kl.III d Barbara, kl.III f Barbara, kl.III f Joanna, kl.III e Martyna, kl.III e Aneta, kl.III e Justyna, kl.III e Dominika, kl.II f Katarzyna, kl.II f Karolina, kl.II f Agnieszka, kl.I c Daria, kl.I c Ania, kl.I c Aneta, kl.I e Jagoda, kl.II c Katarzyna, kl.II c Katarzyna, kl.II c Szymon, kl.III a Nauczyciele, którzy rozpoczęli wolontariat w Domu Pomocy Społecznej, są stale obecni w tych działaniach i uczestniczyli w Zabawie Andrzejkowej: mgr Teresa Ryguła, mgr Ilona Markiton, mgr Jacek Gawliczek. O wolontariacie wie już cała szkoła od zeszłego roku, kiedy to ogłaszaliśmy nabór chętnych do tych szczególnych zajęć pozalekcyjnych. Poinformowaliśmy o tym przez szkolny radiowęzeł, a także poprzez wychowawców, którzy poinformowali na zebraniach rodziców o takiej formie aktywności dla ich dzieci. Po każdej akcji odpowiednia informacja została zamieszczana w lokalnej prasie.

Współpraca z DPS-em w Orzeszu trwa już drugi rok i nie zamierzamy jej przerywać, wręcz przeciwnie zmierzamy do rozszerzenia tej działalności. Wolontariusze od września 2004 uczestniczą i organizują zajęcia terapeutyczne dla mieszkańców poszczególnych zespołów wychowawczych dwa razy w tygodniu. 

PREZENT POD CHOINKĘ

Od kilku lat bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Prezent pod choinkę". Przygotowujemy plakaty informujące o akcji, terminie i zadaniach, które wywieszone są w kilku widocznych miejscach, ponadto każdy wychowawca otrzymał od pani Ilony Markiton - koordynatora akcji w szkole - formularz z zadaniami dla klasy. Każda klasa ma za zadanie przygotować jedną paczkę dla jednego dziecka, można było wybrać płeć dziecka oraz przedział wiekowy spośród: 0-2, 3-5, 6-8, 9-11, 12-14. Cała klasa zbiera rzeczy do paczki oraz kwotę konieczną do jej przewozu i oclenia. Koordynatorem akcji w klasie był jej wychowawca. W paczce mogą się znaleźć słodycze, zabawki, artykuły szkolne, papiernicze, ubrania itp. Uczniowie naszej szkoły zebrali 17 paczek i całą kwotę na cło. W roku szkolnym 2004/2005 braliśmy już po raz trzeci udział w tej akcji: 16 XI 2004 r. ksiądz Henryk Reske, pastor Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, razem z rodzicem jednej z naszych uczennic, a zarazem koordynatorem akcji w Orzeszu - panem Jerzym Szczuką - przyjechali odebrać prezenty, a następnie wysłali je na Ukrainę, gdzie wolontariusze z Polski rozdadzą je najbardziej potrzebującym dzieciom w okresie Bożego Narodzenia. O całej akcji i jej wynikach było głośno, nawet w telewizji ogólnopolskiej, która 10.01.2005 r. w programie 2 wyemitowała kilkunastominutowy reportaż pokazujący moment wręczania prezentów.