ZESPÓŁ SZKÓŁ
imienia
Poległych
na Pasternioku
ul. Miarki 1a
43-180 Orzesze
 

STRONA GŁÓWNA
 
SZKOŁA
   informacje
   dyrekcja
   nauczyciele
   historia
   patron szkoły
   osiągnięcia
   
 
UCZNIOWIE
   klasy
   poza lekcjami
   rada uczniowska
 
LEKCJE
   matura

   egzamin

   pomoce naukowe
 
GALERIE
 
LINKI
 
KONTAKT

Archiwum wiadomości roku szkolnego 2016/2017

 

23 VI - Uroczyste zakończenie roku szkolnego

 

21 VI - Komers uczniów klas trzecich

 

21 VI - Wyjazd uczniów do Pałacu Młodzieży na festiwal doświadczeń

 

9 VI - Festyn Rodzinny "Jesteśmy razem"

 

5 VI - Wycieczka uczniów klas Ia i Ic do Krakowa

 

1 VI - Dzień Sportu na Dzień Dziecka

 

31 V - Wycieczka uczniów klasy Ib w Beskidy

W ostatnim dniu maja uczniowie klasy Ib wybrali się na wycieczkę w Beskid Śląski. Pierwszym punktem była wizyta w bardzo ciekawym Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu, gdzie dowiedzieliśmy, że w Bałtyku żyją koralowce, rekiny boją się najbardziej morskich ślimaków, a wszystkie dinozaury pochodzą z Krasiejowa. Potem odbyliśmy przyjemną wędrówkę wśród bukowych lasów do schroniska PTTK na Błatniej.

 

4 - 5 V - Wycieczka uczniów klas drugich w Sudety

 

28 IV - Wyjazd uczniów klasy IId do Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie

 

26 - 28 IV - Uczniowie klas trzecich brały udział w wycieczce do Warszawy.

Pomimo tego, że pogoda nam nie dopisywała, udało nam się zobaczyć wiele ciekawych miejsc, takich jak Centrum Naukim Kopernik czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedziliśmy również Pałac w Wilanowie, Sejm, Aleję Szucha i Pałac Łazienkowski. Udało nam się również obejrzeć spektakl w Teatrze Komedia. W ostatnim dniu naszej wycieczki zobaczyliśmy m.in. Zamek Królewski oraz siedzibę Telewizji Polskiej. Nasz wyjazd urozmaicały spacey po Starym Mieście oraz miejscach, które wiele znaczą dla naszego narodu. Wycieczkę do Warszawy można uznac za udaną nie tylko ze względu na bogaty program, ale również dzięki atmosferze, która nam towarzyszyła podczas wyjazdu. Myślę, że wszscy zostaliśmy zachęceni, aby pojechać do naszej stolicy jeszcze raz i kontynuować zwiedzanie.

Anna Brzóska, klasa IIId 

 

19 - 21 IV - Egzamin gimnazjalny

 

11 IV - Wybrani uczniowie z klas 2 wzięli udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez pracowników PCPR w Łaziskach Górnych na temat przemocy w rodzinie

 

11 IV - Uczniowie: Jakub Bar, Krzysztof Buchalik i Błażej Kopel zajęli III miejsce drużynowo w Miejskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 

 

10 IV - Uczeń Mikołaj Harazin wziął udział w Gali wręczenia nagród Laureatom Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

 

7 IV - Podsumowanie programu "Szkoła promująca zdrowie"

7 IV - 4 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Dniu Zdrowia zorganizowanym przez I LO w Mikołowie

 

6 IV - Uczennice z naszej szkoły wzięły udział w III Powiatowym Konkursie „Poezja – śpiew duszy”, w którym Natalia Wojdacz i Martyna Mika zajęły II miejsce, a Natalia Gruszczyk i Michalina Bossard – III miejsce

 

5 IV - Uczniowie: Sara Piątek i Dominik Sabiniok zajęli II miejsce w Powiatowym Konkursie Historycznym „Odkrywamy naszą przeszłość”

 

4 IV - Uczennice z naszej szkoły wzięły udział w Powiatowym Konkursie z języka polskiego, w którym Michalina Bossard zajęła I miejsce, a Julia Cichos – II miejsce

 

31 III - Drużyna chłopców z naszej szkoły zajęła I miejsce w Miejskich zawodach; w składzie: Dawid Orłowski, Jakub Szymura, Michał Chmiel, Samuel Czyrnia, Kamil Suchan, Adam Szlejter, Jakub Bar, Krzysztof Buchalik, Maciej Hołuj, Artur Goralczyk, Jakub Suchoń, Łukasz Szczepek, Adam Wroniszewski

 

30 III - Uczennica Julia Markiton wzięła udział w Międzynarodowej wystawie plastycznej zorganizowanej przez Teatr Mały w Tychach

 

30 III - Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w warsztatach wielkanocnych w Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu

 

30 III - Uczniowie z naszej szkoł wzięli udział w VI Regionalnym Festiwalu Piosenki Śląskiej „Orzeszek”

 

29 III - Zebranie z rodzicami uczniów klas 3 połączone z targami edukacyjnymi

 

27 III - Uczennica Wiktoria Nowicka zajęła II miejsce, a Daria Kolasa III miejsce w Rejonowym Konkursie Fotograficznym „Moje miasto moja przestrzeń"

 

24 III - Wyjazd uczniów klasy 3b do Muzeum Śląskiego w Katowicach na wystawę „Kierunki w sztuce współczesnej”

 

23 III - Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Miejskim Konkursie „Mistrz Ortografii Miasta Orzesze”

 

23 III - Uczennice: Barbara Matula i Wiktoria Nowicka zajęły III miejsce w VI Powiatowym Konkursie Profilaktycznym „Nie daj się wkręcić”

 

20 III - Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Formacji Tanecznych

 

13-17 III - Tydzień Matematyki

W ramach tego tygodnia na sali gimnastycznej odbyły się turnieje, w których udział wzięli wszyscy uczniowie klas I i II. Uczniowie rozwiązywali zadania matematyczne w oparciu o polskie przysłowia. W czasie turnieju wyszukali i zapisali bardzo dużo wyrazów zawierających "pi". Rywalizacja międzyklasowa była bardzo wyrównana. Ostatecznie I miejsce wsród klas II zajęła klasa II d, a wśród klas I – klasa Ia. Gratulujemy. 
Pi to jedyna liczba, która ma swoje święto. Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi obchodzono w 1988 roku w San Francisco. Do dziś cieszy się ono dużą popularnością. Z tej okazji w Tygodniu Matematyki w dniu 14.03.2017r. odbył się konkurs na zapamiętanie jej rozwinięcia dziesiętnego. W konkursie wzięło udział ośmiu uczniów naszej szkoły. Najlepsza okazała się Sabina Paryła, która poprawnie zapisała 112 miejsc po przecinku liczby Pi. Brawo.
W tym dniu odbyły się również indywidualne i grupowe zawody SUDOKU. Wśród wszystkich uczestników wyłoniliśmy Mistrza Sudoku, którym została Paulina Łabaj z klasy IIa, natomiast zwycięską drużyhą okazał się zespół z klasy IIa w składzie Paulina Łabaj i Faustyna Szafraniec.
W czwartek 16 marca 28 uczniów naszej szkoły przystąpiło do Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "Kangur Matmatyczny". Na wyniki czekamy z niecierpliwością.
W środę 15 marca 2017, uczniowie naszej szkoły z klas I i II uczestniczyli w jedenastym już festiwalu nauk ścisłych i przyrodniczych, zorganizowany na terenie Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Mamy nadzieję, że tegoroczna forma obchodów Tygodnia Matematyki była atrakcyjna dla uczniów i pokazała związek matematyki z codziennym życiem. 

 

17 III - Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Kulturoznawczym o krajach niemiecko- i anglojęzycznych

 

15 III - Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Poezji Łagrowej

 

14 III - Mikołaj Harazin, uczń klasy IIId, został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z chemii organizowanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty. Serdecznie gratulujemy!

 

10 III - Wyjazd uczniów klas drugich do kina w Rybniku na film "Maria Skłodowska-Curie"  

 

 8 III - Dzień Kobiet zorganizowany z inicjatywy uczniów klasy IIId

 

 7 III - Obchody w naszej szkole Miedzynarodowego Dnia Pisarzy

3 III - Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Językowym „Speak your mind”

 

2 III - Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Ortograficznym „Złamane Pióro”

 

28 II - Uczennica Sara Piątek zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Piórem malowane”

 

28 II - Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Balu Karnawałowym dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu

 

27 II - Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w IX Powiatowym Konkursie Matematycznym dla uczniów szkół gimnazjalnych „Wzory skróconego mnożenia”

 

22 II - Wyjście uczniów z klasy 2d na wycieczkę do Urzędu Miasta w Orzeszu

 

22 II - Szkolny wyjazd 10 uczniów z naszej szkoły na zawody narciarskie do Brennej

 

20 II - Szkolny wyjazd na łyżwy 48 uczniów z klasy 1b i 1c

 

17 II - Wieczór filmowy dla uczniów klas 2 gimnazjum; Warsztaty z savoir vivru dla uczniów klas 1

 

 16 II - Wyjazd dla chętnych uczniów do Teatru Nowego w Zabrzu na spektakl pt. "Zemsta"

15 II - Szkolny wyjazd 19 uczniów na narty do Wisły 

14 II -Walentynki szkolne zorganizowane przez uczniów klasy 2b; w bibliotece szkolnej: randka w ciemno z książką

 30 I-4 II - Inicjatywa AIESEC po raz kolejny w naszej szkole - w ramach programu NEXT STEP gościmy wolontariuszy z Indonezji i Turcji.

Uczniowie naszej szkoły są w wieku, w którym dopiero poznają siebie, otwierają się na świat, a także zastanawiają się nad tym co chcą robić w życiu. Kształtują wtedy swoją osobowość oraz światopogląd. Podejmują bardzo ważne decyzje, które wpłyną na ich przyszłość. Często nie wiedzą w jakim kierunku chcą podążać i jak realizować dany cel, jeżeli już taki posiadają.
Z tego powodu międzynarodowa organizacja AIESEC proponuje inicjatywy które pomagają uczniom ukierunkować swoje zainteresowania, poznać otaczający ich świat oraz dają wiedzę potrzebną do realizacji własnych pomysłów.
Programy, które oferuje AIESEC, czyli World Talks, PLN IT i Next Step są kierowane do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich.
Nasza szkoła już po raz 5 podejmuje inicjatywę w tym projekcie. W tym roku realizujemy program Next Step. Jest to program zajęć prowadzonych przez wolontariusza z innego kraju w języku angielskim z podstaw planowania i zarządzania swoją karierą. Projekt ma na celu wzbudzenie w młodych ludziach chęć rozwoju osobistego i dalszego kształcenia się. Dzięki udziałowi w takich zajęciach młodzież uczy się samodzielnego podejmowania decyzji jak również dopasowania dla siebie odpowiedniej ścieżki rozwoju osobistego oraz drogi zawodowej.

 11 I - Dzień otwarty w orzeskiej "Jedynce"

 

 11 I - Szkolny wyjazd na narty w Beskidy

 

 19 XII - Przedstawienie jasełkowe dla rodziców i mieszkańców Orzesza

MAGIA ŚWIĄT
Już niebawem powitamy zbliżające się święta Bożego Narodzenia, na które każdy z nas pewnie z niecierpliwością czeka. Z tej okazji, aby poczuć coroczną, cudowną magię świąt, uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Poległych na Pasternioku w Orzeszu przez długi czas przygotowywali jasełka. Ich premiera miała miejsce 19 grudnia o godzinie 17:00.
Spektakl, nawiązujący do świąt, to nie tylko świetna propozycja do obejrzenia dla najmłodszych widzów, ale również dla pokolenia ich rodziców. Dzięki niemu można poczuć świąteczną atmosferę. Spektakl przykuł dużą uwagę publiczności. Nasi uczniowie po raz kolejny już udowodnili, że ciężka praca popłaca i można stworzyć coś wspaniałego. Zasłużyli na ogromne brawa, jakimi zresztą zostali na koniec obdarzeni.

Magda Jaroszek, 3c 

 

 14 XII - Wyajzd uczniów klasy Ib i Ic do Katowic na warsztaty w Muzeum Śląskim, zwiedzanie katedry oraz spacer po mieście

 

 14 XII - Wyjazd uczniów klasy IIId do Pałacu Młodzieży w Katowicach na zajęcia z fizyki i chemii

 

 14-18 XI - Tydzień Edukacji Globalnej

 

 14 XI - Uczennice klasy IC -Marcelina Chrobok, Amanda Madeja, Claudia Michalska i Roksana Niedziela wraz z wychowawczynią Beatą Marek-Pacześ oraz uczennicą klasy Ib - Wiktoria Książek wystąpiły w integracyjnej Akademii z okazji Święta Niepodległości w Gimnazjum nr 5 przy Zespole Szkół nr 1 Specjalnych w Borowej Wsi. Uczennice brały udział w próbach do przedstawienia w Bibliotece Miejskiej w Orzeszu i na terenie naszej szkoły. Scenariusz przedstawienia został opracowany
wspólnie wraz z uczniami Gimnazjum nr 5 pod kierunkiem nauczycielki tego gimnazjum - Pani Urszuli Zienc. Występ zakończył się miłym spotkaniem uczniów obydwu gimnazjów.
 

 

 9 XI - We współpracy z Pałacem Młodzieży w Katowicach w naszej szkole odbędzie się Festiwal Doświadczeń

 

 3 XI - Wyjazd uczniów klas trzecich do Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu

 

 29 X - Wyjazd uczniów na Targi Książki do Krakowa

 

 27 X - Wyjazd uczniów klas drugich na przedstawienie "Dziady" do Teatru w Zabrzu

 24 X - Pasowanie na gimnazalistę

 

 22 X - W naszej szkole odbędzie sie XII Zjazd Śpiewaczy im. Mieczysława Dzieńdziela, na którym w ramach konkursu zaprezentują się chóry "Harmonia" z Mikołowa, "Chopin" z Bujakowa, "Słowiczek" z Kostuchny oraz "Dzwon" z Orzesza. W imieniu organiztarów serdecznie zapraszamy.

 

 17-21 X - Tydzień z Historią, w ramach którego uczniowie wezmą udział m.in. w wyjeżdzie do Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków w Radzionkowie

 

 14 X - Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

 

 5 X - Wizyta w naszej szkole the Bear Educational Theatre, który przedstawi "The Detectives"

 

 3 X - W ramach współpracy z Pałacem Młodzieży w Katowicach uczniowie wyjeżdżają na spektakl profilaktyczny "Żeby nie zgubić"

 

 27 IX - Wyjazd uczniów na Uniwesytet Śląski na wykłady z doświadczeniami "Osobliwości fizyki"

 

 26 IX - Odbchody Europejskiego Dnia Języków zorganizowane z inicjatywy klasy IId

 14 IX - Uroczystości na Pasternioku - --> więcej

 

 7 - 11 IX - Uczniowie naszej szkoły biorą udział w obozie językowym EuroWeek w Długopolu-Zdroju

 2 IX - Zajęcia integracyjne w klasach pierwszych

 1 IX - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017: 8.00 - msza w kościele NNMP, następnie akademia w szkole